BinomDağılımı Komut

GeoGebra Manual sitesinden
Ayhan Aksoy (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 01.22, 29 Ekim 2020 tarihli sürüm (→‎CAS Özel Söz Dizimi)
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla: kullan, ara
Accessories dictionary.png
Bu sayfa baskı ve pdf için resmi kullanım kılavuzunun parçasıdır.Yapısal sebepler nedeniyle kullanıcılar bu sayfayı düzenleyemez. Bu sayfada bir hata görürseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz. Kullanıcılar tarafından düzenlenebilen sayfaya gidin
BinomDağılımı( <Deneme Sayısı>, <Başarı İhtimali> )
Bir Binom dağılımının çubuk grafiğini verir.
Deneme Sayısı parametresi bağımsız Bernoulli denemelerinin sayısını belirler ve Başarı İhtimali parametresi bir denemedeki başarı olasılığını belirler.
BinomDağılımı( <Deneme Sayısı>, <Başarı İhtimali>, <Mantıksal Yığılma> )
Yığılma = false iken Binom dağılımının çubuk grafiğini verir.
Yığılma = true iken yığılmalı Binom dağılımının grafiğini verir.
İlk iki parametre yukarıdakiyle aynıdır.
BinomDağılımı( <Deneme Sayısı>, <Başarı İhtimali>, <Değişken Değeri>, <Mantıksal Yığılma> )
X bir Binom rassal değişkeni ve v değişken değeri olsun.
Yığılma = false iken P( X = v) olasılığını verir.
Yığılma = true iken P( X ≤ v) olasılığını verir.
İlk iki parametre yukarıdakiyle aynıdır.
Not: P(u ≤ X ≤ v) olasılığını hesaplamak için basitleştirilmiş bir söz dizimi mevcuttur: örneğin BinomDağılımı(10, 0.2, 1..3) komutu BinomDağılımı(10, 0.2, {1, 2, 3}) komutunda olduğu gibi aynı 0.77175 sonucunu verir. Bu söz dizimi CAS Görünümünde de çalışır

CAS Özel Söz Dizimi

Sadece Menu view cas.svg CAS Görünümünde kullanılan bir söz dizimi vardır:

BinomDağılımı( <Deneme Sayısı>, <Başarı İhtimali>, <Değişken Değeri>, <Mantıksal Yığılma> )
X bir Binom rassal değişkeni ve v değişken değeri olsun.
Yığılma = false iken P( X = v) olasılığını verir.
Yığılma = true iken P( X ≤ v) olasılığını verir.
Örnek:
Üç veri paketinin hatalı bit hat boyunca transfer edildiğini kabul edelim. Herhangi bir paketin bu hat boyunca transferinin başarısız olma ihtimali \frac{1}{10} ve dolayısıyla herhangi bir paketin başarıyla transfer edilme ihtimali \frac{9}{10} olsun.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 0, false) komutu üç paketten hiç birinin başarıyla transfer edilememesi olasılığı olan \frac{1}{1000} sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 1, false) komutu üç paketten tam olarak birinin başarıyla transfer edilme olasılığı olan \frac{27}{1000} sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 2, false) komutu üç paketten tam olarak ikisinin başarıyla transfer edilmesi olasılığı olan \frac{243}{1000} sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 3, false) komutu üç paketten tam olarak üçünün başarıyla transfer edilme olasılığı olan \frac{729}{1000} sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 0, true) komutu üç paketten hiç birinin başarıyla transfer edilememesi olasılığı olan \frac{1}{1000} sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 1, true) komutu üç paketten en çok birinin başarıyla transfer edilme olasılığı olan \frac{7}{250} sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 2, true) komutu üç paketten en çok ikisinin başarıyla transfer edilme olasılığı olan \frac{271}{1000} sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 3, true) komutu üç paketten en çok üçünün başarıyla transfer edilme olasılığı olan 1 sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 4, false) komutu üç paketten tam olarak dördünün başarıyla transfer edilme olasılığı olan 0 sonucunu verir.
  • BinomDağılımı(3, 0.9, 4, true) komutu üç paketten en çok dördünün başarıyla transfer edilme olasılığı olan 1 sonucunu verir.
© 2021 International GeoGebra Institute