Comments:ГорнаСума Наредба

Од GeoGebra Manual
Преработка од 15:36, 16 мај 2012; направена од Bot (разговор | придонеси) (r2.7.3) (Бот Додава: bs, ca, cs, de, es, et, fa, fr, hr, is, it, kk, ko, lt, pl, sk, sl, tr, zh)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Прејди на: содржини, барај
ГорнаСума[ <функција>, <почетна х-вредностј>, <крајна х-вредност>, <број на правоаголници> ]
Ја пресметува горната сума на функцијата на интервалот [ А, Б ] со користење на N правоаголници.
Забелешка: Оваа команда ги исцртува правоаголниците на горната сума.


© 2021 International GeoGebra Institute