Полином Наредба

Од GeoGebra Manual
Преработка од 20:18, 16 март 2012; направена од TFB (разговор | придонеси)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Прејди на: содржини, барај
Accessories dictionary.png
Оваа страница е дел од официјалниот прирачник за принтање и pdf. Од структурски причини обични корисници не можат да ја изменат оваа страница. Ако сте пронашле некои грешки ве молиме конаткирајте не.Оди до веризја која може да биде изменета од корисници
Полином[ <функција> ]
Дава проширена полином функција.
Пример: Полином[(x - 3)^2] дава x2 - 6x + 9.
Полином[ <листа на точки> ]
Дава интерполација полином од степен N-1 преку дадените N вредности.
© 2021 International GeoGebra Institute