РеаленДел Наредба

Од GeoGebra Manual
Преработка од 20:41, 16 март 2012; направена од TFB (разговор | придонеси)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Прејди на: содржини, барај
Accessories dictionary.png
Оваа страница е дел од официјалниот прирачник за принтање и pdf. Од структурски причини обични корисници не можат да ја изменат оваа страница. Ако сте пронашле некои грешки ве молиме конаткирајте не.Оди до веризја која може да биде изменета од корисници

Оваа наредбаа е достапна само во CAS Поглед.

РеаленДел[ <Комплексен број> ]
Го дава реалниот дел од Комплексен Број Алатка.
Пример:
РеаленДел[17 + 3 ί] дава 17, како реален дел на комлексниот број 17 + 3 ί.
Забелешка:
© 2022 International GeoGebra Institute