БиноменКоефициент Наредба

Од GeoGebra Manual
Преработка од 22:23, 8 март 2012; направена од LFS (разговор | придонеси)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Прејди на: содржини, барај
Accessories dictionary.png
Оваа страница е дел од официјалниот прирачник за принтање и pdf. Од структурски причини обични корисници не можат да ја изменат оваа страница. Ако сте пронашле некои грешки ве молиме конаткирајте не.Оди до веризја која може да биде изменета од корисници
БиноменКоефициент[ <Број n>, <Број r>]
Се определува биномен коефициент n \choose r .
Пример:
БиноменКоефициент[5, 3] дава 10.

CAS Синтакса

БиноменКоефициент[ <Број n>, <Број r>]
Cе определува биномен коефициент n \choose r . Ако се напишат недефинирани променливи наместо броеви, тогаш се добива биномната формула.
Пример:
БиноменКоефициент[n, 3] дава \frac{n^{3} - 3 n^{2} + 2 n}{6}.
© 2021 International GeoGebra Institute