Egyenlőtlenségek

Innen: GeoGebra Manual
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szfmary (vitalap | szerkesztései) 2014. augusztus 15., 16:34-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Accessories dictionary.png
Ez az oldal a hivatalos használati útmutató nyomtható és PDF-be menthető része. A felépítése miatt az egyszerű felhasználók ezt nem szerkeszthetik. Ha bármilyen hibát találna, kérjük, jelezze felénk.Ugrás a felhasználók által szerkeszthető változathoz.


A GeoGebra támogatja az egy vagy két ismeretlenes egyenlőtlenségeket. Az Algebra nézetben nem korlátozottak az egyenlőtlenségek, de csak bizonyos egyenlőtlenségek jeleníthetők meg a Rajzlapon:

  • polinomiális egyismeretlenes egyenlőtlenség, pl. x^3 > x + 1 vagy y^2>y,
  • másodfokú kétismeretlenes egyenlőtlenség, pl. x^2 + y^2 + x*y ≤ 4,
  • elsőfokú egyismeretlenes egyenlőtlenség, pl.. 2x > sin(y) vagy y < sqrt(x).

Az egyenlőtlenségek jelölésére használhatók a <, >, ≤, ≥ relációs jelek. Megengedett <= és => használata is. Az egyenlőtlenségek közötti "és" (konjunkció, ∧) illetve "vagy" (diszjunkció, ∨) műveletek is használhatóak, pl. (x>y) ∧ (x+y<3) is kirajzoltatható.

Ha az egyenlőtlenség megoldását, illetve valamely intervallumot szeretnénk az x-tengelyen" látni, jelöljük be a z egyenlőtlenség Tulajdonságok párbeszédablakának "Stílus" fülén a "Mutatás az x-tengelyen opciót .

Az egyenlőtlenségek a függvényekhez hasonlóak. A Parancssorba a(x,y) beírásával kipróbálható, hogy x és y kiegyenlítik-e az "a" egyenlőtlenséget, ha A egy adott pont, akkor is értelmezhető az a(A) kifejezés. Egy pont hozzárendelhető egy intervallumhoz a BelsőPont parancs-csal. Ha b egy egyismeretlenes egyenlőtlenség, pl. x-re, akkor Pont[b] eredménye egy olyan pont, az x-tengelyen, mely a "b" egyenlőtlenséget kielégíti.

© 2024 International GeoGebra Institute